Zapraszam do skorzystania z usług Chirurgi plastycznej, Medyny Estetycznej i Laseroterapii.
Biust wraz z upływającym czasem traci swój kształt, jędrność i sprężystość. Najczęściej jest to wynik przebytych ciąż, karmienia piersią, odchudzania lub naturalnego starzenia się włókien kolagenowych. Staje się on wtedy wiotki i opada poddając się sile grawitacji, nierzadko powodując spore kompleksy. Pomimo dużego rozwoju medycyny estetycznej i szerokiej dostępności kremów i zabiegów ujędrniających, przywrócenie mu atrakcyjnego kształtu, prawidłowego położenia brodawek i pozbycie się nadmiaru wiotkiej skóry możliwe jest jedynie za pomocą chirurgii. Gdy odpowiada nam wielkość biustu i nie chcemy zmieniać jego wielkości, a jedynie go podnieść właściwym zabiegiem będzie operacyjne podniesienie piersi, lifting piersi, czyli po prostu mastopeksja. Lifting piersi jest zabiegiem wykonywanym u kobiet w każdym wieku.
Podniesienie piersi przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Mastopeksja polega na wycięciu zwiotczałej skóry, przesunięciu ku górze i ustawieniu na odpowiedniej wysokości kompleksu brodawka-otoczka, nierzadko zmniejszeniu średnicy otoczki brodawki oraz wymodelowaniu piersi nadając im atrakcyjny kształt. W zależności od stopnia opadania piersi, cięcie przebiega wokół otoczki, wokół otoczki i pionowo w dół do fałdu podpiersiowego, a czasami również w fałdzie podpiersiowym. Wiele pacjentek oprócz podniesienia piersi decyduje się także na jednoczasowe powiększenie piersi za pomocą implantów. Po zabiegu na ranę zakładane są szwy i opatrunki oraz specjalny, modelujący biustonosz, który następnie pacjentka nosi przez kilka tygodni. Ważne, aby przez około pół roku po zabiegu unikać biustonoszy z fiszbinami – zalecane są biustonosze sportowe. Mastopeksja trwa około 3h.
Po operacji pacjentka pozostaje w klinice zazwyczaj jeden dzień. W kilku pierwszych dobach po zabiegu pojawia się obrzęk, który najczęściej utrzymuje się dwa do trzech tygodni. Niewielkie dolegliwości bólowe bezpośrednio po zabiegu są czymś zupełnie naturalnym. Stosowanie zaleconych leków przeciwbólowych po zabiegu w klinice, a następnie w trakcie rekonwalescencji w domu pozwala na zmniejszenie dolegliwości i komfortową regenerację po zabiegu. Uczucie drętwienia w okolicy biustu lub obniżone czucie brodawek zazwyczaj jest przemijające. Blizna powstała w miejscu nacięć skóry, po około roku od zabiegu jest zazwyczaj estetyczna, zbliżona w swym kolorze do otaczającej skóry i mało widoczna. Należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych zaleconych przez lekarza po operacji oraz niezwłocznym zgłaszaniu wszelkich nieprawidłowości, jeśli takie wystąpią. Ostateczne efekty zabiegu widoczne są po około 3-6 miesiącach, a przy odpowiedniej pielęgnacji utrzymują się do kilkunastu lat. Na ich trwałość wpływa upływ czasu, zmiany masy ciała, zmiany hormonalne, ciąża i laktacja.
– zmiany opatrunku wg zaleceń lekarza
– ochrona miejsca operowanego przed urazami
– noszenie przez cały okres rekonwalescencji specjalnego biustonosza pooperacyjnego
– unikanie podnoszenia i dźwigania ciężkich przedmiotów
– ograniczenie aktywności fizycznej przez okres około 2 miesięcy (zwłaszcza związanej z unoszeniem ramion)
– tymczasowa rezygnacja z korzystania z sauny i gorących kąpieli
– obwisłe, powodujące dyskomfort natury psychicznej, piersi
– opadnięte, „puste” po ciąży i laktacji lub na skutek odchudzania piersi, które utraciły swą dawną jędrność i objętość
– skierowane w dół lub znajdujące się poniżej bruzdy podpiersiowej brodawki sutkowe
– ciąża i karmienie piersią
– zaburzenia krzepliwości krwi
– przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
– skazy naczyniowe
– immunosupresja, zaburzenia odporności
– zły stan ogólny pacjenta (w tym nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca lub inne choroby przewlekłe)
– nowotwór
– infekcje skórne (np. aktywna opryszczka) lub stany zapalne skóry w okolicy piersi
– infekcje ogólnoustrojowe (grypa, przeziębienie)
– skłonność do powstawania bliznowców
Po zabiegu mastopeksji pacjentkom zaleca się wstrzemięźliwość seksualną przez okres przynajmniej 2 tygodni od operacji. Aktywność fizyczną, w tym także uprawianie sportu, należy wprowadzać stopniowo i ostrożnie po około 30 dniach. Do pełnej aktywności fizycznej można zazwyczaj wrócić po okresie 2-3 miesięcy.
Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby po operacji liftingu piersi i okresie rekonwalescencji zajść w ciążę. Mastopeksja, w wielu przypadkach nie ma wpływu na laktację, choć należy mieć na uwadze, że istnieje pewne ryzyko uszkodzenia gruczołów mlekowych uniemożliwiające laktację lub zmniejszenie ilości produkowanego pokarmu. Z tego względu, jak również faktu, że ciąża i laktacja, na skutek zmian hormonalnych i przyrostu wagi, może wpłynąć na zmianę wyglądu piersi, zaleca się wykonanie takiego zabiegu po urodzeniu zaplanowanych dzieci, aby uniknąć powtórnego zabiegu w niedalekiej przyszłości.