Logo Katarzyna Lorenc-Podgórska

Zapraszam do skorzystania z usług Chirurgi plastycznej, Medyny Estetycznej i Laseroterapii.

Katarzyna Lorenc-Podgórska - ZnanyLekarz.pl

Laserowe odmładzanie i ujędrnianie skóry

Starzenie się skóry jest złożonym, postępującym, fizjologicznym procesem rozpoczynającym się już od około 25-30 rż, w dużym uproszczeniu mówiąc, spowodowanym nieubłaganym upływem czasu jak również działającymi na nią czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, złe nawyki żywieniowe czy używki. Utrata sprężystości, jędrności i napięcia skóry, spowodowana w dużej mierze degradacją zawartego w niej kolagenu, prowadzi do powstawania w jej obrębie bruzd i zmarszczek, a stałe narażenie na promieniowanie UV powoduje dodatkowo powstawanie plam i przebarwień posłonecznych. Spowalnianie procesów starzenia skóry, a także cofanie ich widocznych skutków wymaga holistycznego podejścia, w którym nieocenioną wręcz rolę odgrywają terapie laserowe, z których jedną z najskuteczniejszych a zarazem najbezpieczniejszych jest terapia frakcyjnym laserem ablacyjnym iPixel CO2. Laser ten, emitując wiązki powoduje miejscowe odparowanie skóry i naskórka pod postacią mikrokolumn, w równych odstępach, pozostawiając między nimi nienaruszoną skórę, co z jednej strony zmniejsza dyskomfort pacjenta, a z drugiej przyspiesza proces regeneracji. Takie punktowe „uszkodzenie” głębokich warstw skóry pobudza ją do regeneracji i stymuluje do obkurczania istniejących i powstawania nowych włókien kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej gęsta i jędrna, dając efekt liftingujący, a jej odparowanie wraz z naskórkiem daje efekt głębokiego peelingu, niemożliwego do osiągnięcia przez żaden peeling chemiczny, powodując jej złuszczenie i odświeżenie, a także redukcję plam i przebarwień oraz wyrównanie jej kolorytu. Oba te działania prowadzą również do spłycenia głębokich i płytkich zmarszczek, a także zmniejszenia widoczności porów.

NA CZYM POLEGA ZABIEG LASEROWEGO ODMŁADZANIA I UJĘDRNIANIA SKÓRY I JAK DŁUGO TRWA?​

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, kremem znieczulającym, pod okluzją, który aplikuje się około 30 min przed rozpoczęciem procedury. Po odkażeniu skóry, wiązka laserowa o długości fali 10600nm, kierowana na wybraną partię ciała powoduje odparowanie skóry i naskórka pod postacią mikrokolumn jednakowej głębokości i jednakowej średnicy, w jednym czasie w równych odstępach od siebie, pozostawiając między nimi nieuszkodzoną skórę, co zwiększa wydajność, efektywność i bezpieczeństwo zabiegu, skraca jego czas, przyspiesza regenerację, a także zmniejsza dyskomfort pacjenta. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta, znacznie rzadziej może dojść do minimalnego, punktowego krwawienia z pozostawieniem mikroskopijnej wielkości strupków w miejscach powstania kolumn. Zaczerwienienie i obrzęk zwykle ustępują do 3 dni, czasami mogą utrzymać się do tygodnia. Złuszczanie skóry występuje zazwyczaj między 3 a 7 dniem. Pierwsze efekty widać zazwyczaj już po kilku-kilkunastu dniach, ale skóra przebudowuje się jeszcze przez około pół roku (według niektórych autorów nawet do roku) i to wtedy możemy spodziewać się pełnych efektów. Zabieg, w zależności od wielkości leczonego obszaru trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W zależności od stanu skóry, celu przeprowadzanego zabiegu, parametrów zastosowanych w trakcie zabiegu oraz efektów jakie chcemy uzyskać, zabieg może być jednorazowy, lub możemy go powtarzać od 2 do 4 razy, w odstępach kilkutygodniowych.

ZALECENIA POZABIEGOWE:

 • pielęgnacja i natłuszczanie skóry wg zaleceń
 • unikanie możliwości nadkażenia uszkodzonej skóry (nakładanie makijażu, dotykanie obszaru poddanego zabiegowi nieumytymi rękoma do czasu zagojenia ran)
 • ochrona przed promieniowaniem UV
 • do czasu zagojenia ran nie należy wykonywać intensywnej aktywności fizycznej (siłownia, basen, intensywne uprawianie sportu), a także korzystać z gorących kąpieli czy sauny

WSKAZANIA DO LASEROWEGO ODMŁADZANIA I UJĘDRNIANIA SKÓRY:

 • ciąża i karmienie piersią
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
 • aktywna choroba nowotworowa
 • padaczka
 • świeża opalenizna, stosowanie samoopalaczy
 • stosowanie leków i środków fotouczulających (pochodne wit A jak retinol, izotretynoina – należy je odstawić na 6 miesięcy przed planowaną terapią, antybiotyki z grupy tetracyklin, dziurawiec, nagietek, preparaty zawierające wit C)
 • zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w krótkim okresie niż przynajmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem
 • immunosupresja, zaburzenia odporności
 • rozrusznik serca
 • zły stan ogólny pacjenta (w tym nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, ieuregulowana cukrzyca lub inne choroby przewlekłe)
 • infekcje skórne (np. aktywna opryszczka)
 • infekcje ogólnoustrojowe (grypa, przeziębienie)
 • skłonność do powstawania bliznowców